logo-inwestycje-bialoleka.png
Jaka szkoła przy ul. Świderskiej?
Opublikowano: 13.08.2020
grafika

Do ogłoszonego przez urząd pod koniec lutego konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku szkoły podstawowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Świderskiej, zgłosiło 39 pracowni architektonicznych z czego 24 pozytywnie przeszły formalną ocenę. Zostały one zaproszone do składania prac konkursowych. Finalnie do urzędu wpłynęło 18 prac. W następnym etapie sąd konkursowy zapozna się z pomysłami na koncepcję szkoły i dokona wyboru trzech najlepszych. Prace będą zanonimizowane. Zatem nie będzie wiadomo, jakie pracownie się zgłosiły oraz kto jest autorem danej koncepcji. Zwycięzca, oprócz nagrody 40 tys. zł, zostanie zaproszony do negocjacji w trybie z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Autorzy drugiej pracy otrzymają nagrodę 20 tys. zł, a za trzecie miejsce otrzymają 10 tys. zł.

Przypomnijmy, że Dzielnica, na działce o powierzchni ponad 3,2 ha, planuje budowę 36-oddziałowej placówki dla 900 uczniów (32 klasy I-VIII i 4 „zerówki” w tym oddział integracyjny) wraz z zespołem boisk, placem zabaw, parkingiem i terenem zieleni. Natomiast konkurs ma wyłonić najlepszą koncepcję architektoniczną pod względem wizualnym, użytkowym i ekonomicznym. Zgodnie z założeniami szkoła powinna być zapraszająca, ma pobudzać wyobraźnię dzieci i uwzględniać rozwiązania proekologiczne. Ma być też tak zaprojektowana, by dawała możliwości wykorzystania części budynku oraz terenów zewnętrznych po godzinach pracy na rzecz społeczności lokalnej.

Za to aranżacja terenu wokół budynku powinna wpisywać się w naturalny charakter okolicy. Co więcej na zewnątrz budynku szkoły mogłyby się znaleźć: „zielone klasy” umożliwiające przeprowadzanie lekcji na dworze, „strefa różnorodności biologicznej” o funkcji edukacyjnej, czy „strefa ciszy”, gdzie dzieci mogłyby odpocząć od hałasu. Dużym walorem edukacyjnym może też być wprowadzenie do koncepcji elementów edukacyjnych z różnych dziedzin wiedzy np. modeli obrazujących zjawiska przyrodnicze, tabliczek z nazwami roślin, sylwetek dziko żyjących zwierząt lub ogrodu z roślinami jadalnymi.

Teraz sąd konkursowy oceni która pracownia najlepiej poradziła sobie z założeniami konkursu.

Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt
Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 676 76 70
Faks: 22 676 60 90
Stronę odwiedziło osób:
472687
YouTube
Instagram